Záhorácka dvadsiatka

Vizitkou TJ JUNIOR CLUBU je Záhorácka dvadsiatka v atletickej chôdzi. Vo svojej  54-ročnej histórii sa stala pýchou Borského Mikuláša. Preteky založil učiteľ a tréner Mgr. Miroslav Hazucha počas svojho pôsobenia na miestnej ZDŠ. Podnet chodeckej komisie trénerskej rady SAZ sa mu podaril realizovať s podporou kolektívu školy, kde bývalo centrum pretekov.
Prvý ročník sa uskutočnil 17. mája 1970 pod názvom regiónu ako Záhorácka desiatka, keď hlavné preteky merali 10km. Od roku 1972 sú preteky medzinárodné, keď tu štartovali prví zahraniční pretekári. Pod názvom Záhorácka dvadsiatka, s hlavnými pretekmi na olympijskej trati 20km, sa koná od roku 1976. Pôvodné poslanie pretekov je naplnené dvanástimi kategóriami mládeže.
Organizátori v priebehu rokov z TJ Sokol, TJ Mladosť a TJ Junior clubu sú podporovaní miestnou samosprávou, SAZ a sponzormi. Zásluhou renomé Záhorácku dvadsiatku podporil SAZ konaním viacerých majstrovstiev Slovenska a v rokoch 2014 a 2015 tiež medzištátnymi stretnutiami juniorov a dorastu. Z domácich odchovancov vyhrali hlavné preteky mužov dvaja, Štefan Petrík v roku 1978 a Ján Záhončík v rokoch 1990 a 1992.
Rekord na 20km časom 1:21:42h z roku 1978 drží Roman Mrázek, na 10km časom 39:31min z roku 1992 drží Ján Záhončík, obaja vtedy ako členovia ASVŠ Dukla Banská Bystrica. Rekord na 10km v roku 2019 vyrovnal Callum Wilkinson z Veľkej Británie.
Do roku 2023 vo všetkých vekových kategóriách na Záhoráckej dvadsiatke štartovalo 6500 pretekárov zo 40 krajín sveta z 5 kontinentov. Najvýznamnejšími postavami pretekov boli doteraz účastníci olympijských hier, majstrovstiev sveta, majstrovstiev Európy a iných vrcholných pretekov. Spomedzi nich sa naše podujatie môže pochváliť účasťou štyroch olympijských víťazov, ktorými boli Robert Korzeniowski z Poľska, Jefferson Peréz z Ekvádoru a Slováci Jozef Pribilinec a Matej Tóth. Nemenej zaujímavé mená chodeckého sveta, ktoré štartovali na Záhoráckej dvadsiatke sú aj Pavol Blažek zo Slovenska, Erick Barrondo z Guatelmaly,  Alex Wright z Írska, Cameron Corbishley z Veľkej Británie. 
Matej Tóth je s deviatimi víťazstvami najčastejšie  zvečnený na mramorovej tabuli obelisku Záhoráckej dvadsiatky.

 

 

 

               TELOVÝCHOVNÁ JEDNOTA JUNIOR CLUB BORSKÝ MIKULÁŠ
Telovýchovná jednota  Junior club Borský Mikuláš vznikla v roku 1991. Od svojho vzniku sa podieľa na organizovaní  medzinárodných chodeckých pretekov "Záhorácka dvadsiatka" a cestného behu " Búranská desiatka", resp. Búranský bežecký kros. Telovýchovná jednota združuje atletických nadšencov a pretekárov z Borského Mikuláša a okolia. Venenuje sa aj projektu Slovenského atletického zvazu Detská atletika. Od mája 2021 sme v rámci všeobecnej pohybovej prípravy začali novú etapu práce s mládežou - s tými najmenšími.